TOP 10 faktů o whisky Jack Daniel's, které jsi nevěděl!

Top 10 faktů o palírně Jack Daniel's, které jsi nevěděl!

Značka Jack Daniel's je jedna z nejznámějších whisky na světě. Určitě už jsi ji taky alespoň jednou ochutnal - ještě aby ne - když se dlouhá léta řadí mezi 3 celosvětově nejprodávanější whisky. Jack se často označuje za "Ducha Americky ve flašce".

Myslíš, že o této ikonické whisky víš vše? Značka je nezapomenutelně svázána s mužným černým designem a hranatou lahví, legendárními osobnostmi a unikátními příběhy. Tohle je TOP 10 faktů o značce, které jsi ještě nevěděl!

Jack se nejmenoval Jack. Jeho pravým jménem je Jasper Newton Daniel. Narodil se v Lynchburgu, Tennessee a byl nejmladším z 10 sourozenců. Kdy přesně se narodil však není jasné. Některé zdroje uvádějí rok 1846, 1849, nebo 1850. Běžně se jako správné datum označuje rok 1850. Ale podle náhrobku jeho matka Lucinda Matilda Daniel zemřela již roku 1847. Právě konflikt na náhrobcích Jacka a jeho matky tak vytváří nejasnosti ohledně narození.

Krátce po smrti matky se jeho otec Calawey Daniel znovu oženil, a jakoby 10 dětí bylo málo, udělal si další 3. Bohužel krátce na to umírá, když během služby v první světové válce dostal zápal plic. Jack se tak stal sirotkem. Aby unikl své těžké situaci, začal pracovat u tamního kazatele, prodejce potravin a palírníka, Dana Calla. Už ve svých 7 letech zde pochopil umění destilace whisky. Jeho učitel však nebyl Dan Call. Vše se naučil od Nathana Neatest Greena, jednoho z Callových černých otroků. Jack označoval Nathana za „nejlepšího výrobce whisky, kterého zná“. Po založení vlastní palírny mu dokonce nabídl práci Master distillera. A spolupráce mezi rodinami Greenů a Danielů se táhle po dlouhých 7. generací. Na počest Nathana vznikla i nová značka bourbonu Uncle Nearest.

Jack Daniel’s old no.7 je celý název originální lahve whisky. Sedmičky si dodnes můžete všimnout uprostřed etikety. Nikdo si však není jistý, co přesně má číslo znamenat. A jelikož se "7" objevuje v Jackově životě často, teorií je opravdu požehnaně. Třeba jen, že se údajně v 7 letech učil destilovat. Někdo říká, že při vymýšlení receptury whisky si vybral právě vzorek číslo 7. Nebo je to snad počet jeho milenek? Podle biografie bylo číslo 7 přiřazeno palírně při registraci Americkou vládou. Dokud nezměnily rozvržení okresků a bylo palírně přiřazeno nové číslo 16. Je však dost možné, že to prostě bylo jen jeho šťastné číslo…

Lahev Jacka je notoricky spjatá s černou barvou. Ale nebylo tomu tak vždy. Obzvláště před Americkou prohibicí vystřídal hned několik grafických podob. Těmi se inspiruje designová série „legacy edition“, která má aktuálně 3 modely, a můžeme se tak podívat do počátku 20. století. Co se týče hranaté lahve, tu má Jack odjakživa. Není to však z estetického důvodu, jak si často lidé myslí. Kdysi, když ještě neexistovaly výplňové materiály, měl tvar čtverce svou funkčnost. Hranaté sklo minimalizuje volný prostor mezi lahvemi, čímž vzniká méně prostoru pro pohyb a tím pádem i méně škod způsobené narážením lahví o sebe.

Ve státě Tennessee se whisky destilovala přibližně od roku 1825. Tedy 50 let před založením palírny Jack Daniels v roce 1875. Dokonce se již tehdy běžně používala metoda překapávání přes dřevěné uhlí, která je pro Tennessee whisky klíčová. Filtrace má zbavit whisky nečistot a nechtěných látek, jako je například síra. Tuto metodu údajně přinesli černí otroci. Pomocí stejného procesu se totiž v Africe běžně filtrovala pitná voda. A Jack se ji naučil rovněž od Nathana Greena.


Jack nebyla vždycky tak obrovská značka, jak ji známe dnes. Dala by se spíš nazvat „lokálním produktem“. To se však změnilo roku 1956, když o značce začal zpívat jeden z největších zpěváků všech dob. Frank Sinatra tuhle tennessee whisky doslova miloval. Ne protože by za to dostal zaplaceno… prostě říkal svým fanouškům co rád pije a dokonce si skleničku párkrát přinesl na pódium. Značku vystřelil do nebes. A Jack Daniel’s se na oplátku postaral o to, ať má vždycky plnou sklenici. Frak miloval Jacka tak moc, že se dokonce s jednou lahví nechal pohřbít! Na poctu přátelství mezi palírnou a Sinatrou stvořil Jack Daniels dvě speciální lahve - Sinatra select a Sinatra century.

Přestože Jack nebyl první kdo dělá Tennessee whisky, rozhodně se zasloužil o její zákonné ustanovení. Ve snaze pozvednout její postavení na úroveň Bourbonu, či skotské Single malt, protlačil v roce 2013 oficiální definici. Ta se však neobešla bez kontroverze. Jednou z podmínek pro označení Tennessee whisky se stal takzvaný Lincoln county process, což je právě filtrace skrz dřevěné uhlí. Mnoho menších tennessee palíren a whisky osobností touto metodou opovrhuje. Například majitel palírny Prichard’s řekl: "Kdybych chtěl aby moje whisky chutnala jako Jack Daniels, dělal bych ji jako Jack Daniels."

Nezaměnitelná lahev Jacka Danielse se stala součástí pop kultury a objevila se již v nespočtu filmů a seriálů. Tím nejzajímavějším je určitě kultovní horor Stanlyho Kubrica - Osvícení z roku 1980. Když si hlavní postava Jack Torrance, na hotelovém baru objedná bourbon whisky, barman mu naleje právě Jacka Danielse. Scéna tak, možná nevědomě, šťouchla do jedné z největších problematik kategorie Tennessee whisky. Měla by být Tennessee opravdu samostatná kategorie? Nebo jen Bourbon destilovaný v Tennessee? To je otázka nad kterou se whiskaři hádají dodnes. A i když už máme v USA zákonnou definici, některé mezinárodní dohody na ní stále nahlíží jako na bourbon.

V roce 2022 představil Jack Daniel’s úplně novou série označenou BONDED. Patří do ní modely Bonded, Triple Mash a nejnovější Bonded Rye. Na první pohled vypadají tyhle whisky obyčejně, ale právě označení BONDED je dělá speciálními. Tato série totiž vychází z více než 120 let starého zákona Bottled in Bond. První zákon stanovující kvalitu whisky v Americe. Aby se whisky mohla označovat Bonded musí splňovat tyto požadavky:
1. zrát po dobu minimálně 4 let ve skladech kontrolovaných federální vládou
2. musí být produktem jedné sezóny (Leden-Červen, Červenec-Prosinec), jednoho Master Distillerem a jedné palírny
3. musí být lahvována při přesně 100 proof. neboli 50% obj.

Jack Daniel možná zemřel, kvůli snaze vloupat se do vlastního sejfu. Čteš správně, vlastního sejfu. Legenda praví, že zapomněl číselnou kombinaci a ve vzteku do trezoru kopl. Přičemž si zlomil palec a způsobil si infekci. V průběhu let se infekce začala rozrůstat a po několika částečných amputací, Jack na infekci zemřel. Přestože podle posledních zpráv historka není pravdivá, tak je docela zábavná a stále se vypráví. Tezor, který zabil Jacka, si můžeš prohlédnout při prohlídce palírny.