Halloween: 4 Hororové příběhy ze světa Alkoholu!
Halloween: 4 Hororové příběhy ze světa Alkoholu
30. 10. 2024, Mates Jurica
Slavíme nejstrašidelnější den v roce. Den, kdy je brána do říše mrtvých otevřena a Duchové, či jiná strašidla, tak můžou volně procházet do našeho světa. Halloween!
Není to však svátek jen o dětech v kostýmu a cukrátkách… Předvečer všech svatých vychází ze starého keltského Samhaimu. Jednoho z nejvýznamnějších keltských svátků, který se slavil stejně jako Halloween z noci 31. na 1. listopadu a označoval tak konec sklizně a zároveň znamenal začátek nového roku. Podobně jako dnes, i tehdy bylo třeba takovou událost pořádně zapít!
Takže nalijme si sklenku něčeho dobrého a pojďme se společně bát. Protože ti budu vyprávět 4 hororové příběhy ze světa alkoholu!
Podívej se také na Halloweenské video o Bloody Mary
1. Nelsons Blood: Krev, slzy a Rum
Přestože si s flaškou rumu představíme v ruce svobodného piráta, tento třtinový destilát si hojně užívalo i Britské královské námořnictvo. Pro ně byl rum osvobozením od Francie, na které předtím byli závislí kvůli jejich Koňaku. Rum se stal pro Britského námořníka denním chlebem, doslova. Od roku 1655 každý den dostávali příděl rumu (slangově Tot), což ze začátku činilo asi 300 ml +57% destilátu. Příděl rozděloval lodní "Pusser", od čehož se odvíjí název značky Pusser's Rum. Originání námořnický rum podle 200 let staré receptury.
Zvrácená historka o Bitvě u Trafalgaru
Barvitá historie Rumu dala vzniknout mnoha legendám, a některým dost bizarním. Jedna pochází z doby Napoleonských válek, když se roku 1805 odehrála jedna z největších námořních bitev historie. Britské námořnictvo v čele s admirály Cuthbertem Collingwoodem a Horatiem Nelsonem, se utkalo se spojeným loďstvem Francie a Španělska v Bitvě u Trafalgaru.
Přestože spojená flotila byla ve výhodě, s lepšími loděmi, zbrani a početní převahou, Britské námořnictvo odhodlaně pod vedením Admirála Nelsona soupeře porazilo. Drtivý střet více než 40 000 mužů si vyžádal mnoho obětí… mezi nimi byl i Horatio.
Jakožto Hrdina, mělo být jeho tělo převezeno na řádný pohřeb zpět do Británie. Aby se během dlouhé cesty nezačalo rozkládat, naložili jej právě do sudu s rumem. Námořníci však zůstali námořníky, a že žádný rum nepřijde nazmar, tak ze sudu začali upíjet. Postupně se jim rum ředil s krví a než přijeli do Anglie, byl sud úplně suchý. Podle této legendy se grogu někdy přezdívá Nelson's Blood a časem vznikl i samostatný koktejl!
2. Palírna Buffalo Trace: Duchové
V jedné z nejstarších palíren Ameriky, bylo mnoho lidí a zaměstnanců svědky nadpřirozených jevů. Buffalo Trace distillery ve Frankfurtu, Kentucky vyrábí bourbon nepřetržitě přes dvě století. Měli dokonce speciální povolení od vlády USA destilovat skrz americkou prohibici, pro "lékařské účely“. A vznikají zde jedny z mých nejoblíbenějších bourbonů, jako například Eagle Rare.
Duchové z Buffalo Trace za ta léta přilákali mnohé badatele, včetně vyšetřovatelů z Televizního seriálu Ghost Hunters. Údajně se zde vyskytuje až 27 entit. Palírna dokonce začala pořádat strašidelné prohlídky skrz sklady kde se údajná zjevení odehrála. Včetně skladu C, kde tajemný hlas přikázal pracovníkům ať z budovy vypadnou ven… těsně před tím, než se celá jedna její zeď zřítila. Zeď, která by pracovníky jinak zavalila.
Výpověď o přízraku Alberta B. Blantona
Jedním z pravidelných návštěvníků je bývalý prezident palírny Plukovník Albert B. Blanton, který zemřel v areálu roku 1959. Pracovníci často nahlašují, řeč z Blantonovy kanceláře, světla v oknech dávno po zavírací době, kroky v místech, kam nikdo normálně nechodí, a dokonce přízrak samotného Plukovníka!
Will Prible, průvodce palírny, vypráví příběh, který se mu stal ve skladu „D“: „Čekal jsem, než se lidé shromáždí, abych mohl začít mluvit o historii skladu, když v tu najednou - skrz svojí skupinu, v dlouhé temné uličce se sudy, jsem zahlédl postavu muže. Myslel jsem si, že je to návštěvník, který se zatoulal... ale když jsem ho chtěl upozornit, ať se vrátí ke skupině, postava vkročila mezi sudy a zmizela. O pár měsíců později jsme si prohlíželi staré historické fotky palírny. Na jedné byl Albert B. Blanton, při kontrolování výroby. Zježili se mi chlupy po celém těle. Došlo mi, že muž, kterého jsem toho den viděl, byl právě On.“
Podle mnohých Blanton palírnu stráží a opatruje své zaměstnance. Ať už na duchy věříš nebo ne, historku si můžeš vychutnat s luxusním bourbonem Blanton's, který je věnovaný Plukovníkovi.
3. Panenka jménem Robert: Prokletý rum
V minulosti bylo běžné, že i kluci dostávali panenky. Jednu takovou vlastnil i umělec z Floridy Robert Eugene Otto. Ten panenku dostal od svého Dědečka, který ji zakoupil při cestách po Německu. Tehdy se Panenkám dávalo jméno po svých majitelech, takže byla pojmenována Robert, zatím co chlapci se říkalo spíš prostředním jménem Eugene.
Eugene byl velmi excentrická, zvláštní osoba, čemuž vůbec nepomáhal jeho dětinský vztah s panenkou Robertem, který vydržel až do dospělosti. Roberta nosil všude s sebou a dokonce jej ošatil svým starým námořnickým oblekem. Eugene se k Robertovi choval jako ke skutečném chlapci a mnozí proto věří, že je panenka posedlá!
Nadpřirozené schopnosti panenky Robert
Když bylo Eugenovi deset, probudil se uprostřed noci s Robertem sedícím na jeho posteli. Údajně mu zíral přímo do očí, ale to nejdivnější bylo - Eugene byl přesvědčen, že Roberta před spánkem uklidil na druhou stranu pokoje! Eugene začal vystrašeně křičet. Z Pokoje se ozývaly rány a otřesy, které vzbudily jeho matku. Eugene neustále křičel o pomoc a hlasitě brečel a když se Matce konečně podařilo dveře vyrazit, našla syna uprostřed pokoje, s nábytkem rozházeným všude kolem něj.
Od té doby zvláštních událostí přibývalo. Rodiče často slýchávali, jak se Eugene baví s druhým hlasem. Přestože byl v pokoji sám. Panenka se podle zpovědi samovolně přemisťovala po domě a dokonce když ji zavřeli na půdu, sousedé hlásili, že ji stále vídají v oknech Eugeneova pokoje.
Panenka Robert byla po smrti Eugena věnována do Galerie umění a muzea pevnosti Martello na ostrově Key-west. Museum se spojilo se zdejší palírnou a vytvořili společně kořeněný Robert the Doll rum.
4. Bowmore: Bezhlavý jezdec
V Palírně Bowmore straší. Údajně mají ducha ve sklepení a podle povídačky do měli co dočinění i samotný Ďáblem. Ten navštívil město Bowmore, ale vzhledem k tomu, že je zdejší kostel kulatý - nemá žádné rohy kam by se mohl schovat - tak byl obyvateli města vyhnán. Ďábel utíkal přes palírnu Bowmore a z ní se vykutálel v sudu od whisky. Příběh inspiroval limitovanou sérii plnění „The Devils cask“.
My si však řekneme jinou legendu. Legendu tak mrazivou, že díky ní vznikla nová tradice pití na ostrově!
Legenda o nechtěném daru
Jednoho bouřlivého temného večera se farmář vracel z roboty, když zahlédl přízračnou postavu bezhlavého jezdce, jak ujíždí z jeho domu. Když Farmář vešel dovnitř svého obydlí, oheň ve světnici byl vyhaslý a na stole ležel dárek - otevřená lahev whisky Bowemore, ze které chyběl pořádný panák. Vystrašený až k smrti, farmář udělal něco opravdu hrůzného... lahev vyhodil! Nechtěl si přízračný dárek nechat. Proto do dnešních dní, každý správný Illach, když nalévá hostům whisky, otevře vždy novou lahev a korek rovnou spálí. Kdyby se náhodou stavil na panáka i Bezhlavý jezdec.
Tento příběh má však i své rozumné vysvětlení. Palírna Bowemore uvádí, že později bratr farmáře přiznal, že to on byl tajemným jezdcem. Bratr přinesl farmáři lahev whisky, aby se podělil, jenže se nemohl zdržet. A když se farmář dlouho neukázal, kopl do sebe pár panáků, otevřel dveře, které sfoukly oheň, pevně si stáhl kapuci proti dešti a odjel. Farmář se však příliš styděl aby pravdu přiznal. A příběh o Bezhlavém jezdci žil dál.
A tady naše strašidelné povídky končí. Co je pravda a co jen výplod lidské mysli? Kdo může říct, jaké síly hýbou světem, nebo co můžeš zahlédnout ve stínech, když sklenka destilátu rozmaže hranici mezi realitou a tajemnem?
Přiťukni si na odvahu, ať už věříš na duchy nebo jen na dobrý rum a whisky. Koneckonců, každá láhev na našich poličkách skrývá svůj unikátní příběh. Pokud chceš dál prozkoumat svět alkoholu, přečti si i další článek z mého blogu: